środa, 18 stycznia 2017

Styl industrialny - czym się charakteryzuje?

W ciągu kilku ostatnich lat obserwujemy rosnącą popularność stylu industrialnego. To, co wcześniej wydawało się nie do pomyślenia, czyli mieszkania urządzone w zaadoptowanych starych fabrykach lub magazynach, dziś jest na porządku dziennym. Skąd właściwie wziął się styl industrialny i czym charakteryzują się tego typu wnętrza?
Styl ten narodził się w Nowym Jorku, w połowie dwudziestego wieku. Wnętrza takie upodobali sobie szczególnie artyści, którzy zaczęli przerabiać nieczynne budynki przemysłowe takie jak stare fabryki czy magazyny na pracownie, często połączone z mieszkaniami. Tak powstały wnętrza typu loft, czyli po angielsku poddasza lub strychy. Dzięki ogromnym przestrzeniom i wysokim sufitom, lofty idealnie sprawdzały się jako pracownie artystyczne. Oryginalny, nieco ascetyczny charakter tych wnętrz wkrótce stał się bardzo popularny. Od tej pory mieszkania urządzone w dawnych magazynach i fabrykach były wyznacznikiem dobrego gustu i luksusu. Do Polski moda na lofty weszła stosunkowo późno. Rosnącą popularność tego trendu obserwujemy w ciągu kilku ostatnich lat.
Jak już wspomniano, cechą charakterystyczną wnętrz typu loft są duże przestrzenie i wysokie sufity. Pomieszczenia zazwyczaj kreuje się na planie otwartym, unika się wyznaczania granic między poszczególnymi strefami. Dominującymi kolorami we wnętrzach w stylu industrialnym są biel i szarość. Często eksponuje się w nich elementy takie jak betonowe elementy konstrukcyjne, stalowe szyny i cegły. Funkcję dekoracyjną w loftach pełnią także kable. Tworzy się z nich ciekawie wyglądające artystyczne instalacje, często wykorzystując do tego celu kolorowych przewodów w odcieniach intensywnej czerwieni, energicznej żółci lub turkusu.
Zasadniczo we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym unika się gładkich ścian. Tu sprawdzają się najbardziej nierówne, szorstkie tynki, zacieki i odkryta cegła. Mile widziane są też stalowe dodatki, najlepiej pokryta rdzą. Jako materiał na podłogę najlepiej sprawdzą się stare drewniane deski lub beton. Ciekawym trendem jest także wysypywanie podłogi żwirem lub piaskiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz